הפוסטים שיעשו לך סדר

ויעזרו לחבר אנשים

האם אפשר לנהל קהילה מבלי להיות חלק ממנה?


את דרכי כמנהלת קהילות התחלתי בקהילת השוות – אני גרה באזור פרדס חנה והצטרפתי לנהל את הקהילה המקומית. עם הזמן, כשהתחלתי לגייס נשים נוספות לתפקידי ניהול בקהילות במקומות אחרים, הבנתי כמה חשוב לגייס לתפקיד מישהי מקומית שחיה ומכירה את המקום, ולא אחת שגרה בו בעבר או שרק הרגע הגיעה. הרי אם מישהי מאשדוד תעבור לירושלים ומיד תתחיל לנהל את הקהילה, היא לא תדע להרגיש שום ניואנס שנובע מעצם המיקום או לעזור למקומיות בדברים הכי פשוטים שיש כי היא פשוט לא מכירה אותם בעצמה. כנ"ל לגביי כל הקהילות האחרות – ארגוניות, חברתיות, נושאות אג'נדה או חזון. כולן דורשות חיבור רגשי לנושא המרכזי ובלעדיו הניהול יהיה מאוד מאתגר וטכני.

בניגוד לעמוד רשמי בפייסבוק, בו השופר הפרסומי הוא שופר אחד וקבוע, בקהילה מי שנמצא בפרונט הם האנשים עצמם. אי אפשר להתחבא מאחוריי שמות רשמיים והחיבור נובע דווקא מתוך החשיפה. כשמדובר בניהול שאינו ממקור ראשון, החיבור יהיה פחות אותנטי ויורגש רוב הזמן.


אז מה עושים?

פעם, מזמן, הייתי מטפלת גוף-נפש, ואחד הדברים שהיו לי ברורים מהרגע הראשון זה שאת העמוד הרשמי שלי בפייסבוק רק אני יכולה לנהל לעצמי. היה לי חשוב שהמסרים שאעביר יהיו מאוד נאמנים לעסק ולמה שאני נותנת, ושהחוויות יהיו אישיות ואותנטיות. יש עסקים שזה פחות רלוונטי עבורם אבל כשמדובר בעסק קטן ואישי – זו הדרך היחידה לייצר קשר עם קהל היעד וללמוד אותו מקרוב. גם בקהילה אני נוקטת באותה הגישה ויודעת שרק מתוך שייכות אמיתית אפשר להעביר מסרים, חזון וערכים. השאלה המתבקשת היא מה עושים כשרוצים לשכור שירותים של מנהלת קהילה. האם רק בעלת העסק/חזון/אג'נדה יכולה לנהל את הקהילה שלה או שזה אפשרי לשכור מישהי בתשלום?

אז לדעתי התשובה היא שאפשר לשכור בתשלום ואפילו רצוי. הנה 3 דגשים סופר-חשובים שיעזרו לך לעשות את זה נכון: * נכתב בלשון נקבה אבל פונה לכל מין.

חפשי קרוב-קרוב

לכל קהילה חדשה או קיימת – יש את קהל האוהדים שלה, גם אם טרם הוקמה, והאנשים שזה ברור מאליו שיקחו חלק בה: מעצם התפקיד שלהם, מהחיבור ליוזמה או כל דבר אחר. האנשים האלו הם הבסיס לכל דבר שיקרה בקהילה וגם בניהול שלה. נסי למצוא בתוך הקהילה את האנשים הפעילים, התקשורתיים ואלו שמבינים מעולה מה הרעיון של הקהילה ובדקי אם הם, במקרה, רוצים להצטרף לניהול. הנה סימנים של אנשים פעילים: - הם אלו שמדווחים על פוסטים שאינם ברוח הקהילה (פרסומים, הערות פוגעניות ועוד) - הם אלו שמראים אכפתיות כלפייך ומעריכים את העבודה שלך - האם אלו שמגיבים כמעט לכל פוסט ומעלים גם לא מעט בעצמם - הם אלו שמנויים לניוזלטר, פותחים אותו כל הזמן ואפילו שולחים מיילים בחזרה עם מחשבות והערות


חפשי את הקשר

מודעת הדרושים של מנהלת קהילה חייבת להכיל בתוכה הרבה יכולות הפקתיות, כתיבה ברורה, מוטיבציה, זמינות שוטפת וגם זיקה מאוד ברורה וחדה לתחום בו עוסקת הקהילה. למשל – אם אני מחפשת לגייס מישהי לקהילה מקצועית, חשוב לי מאוד לוודא שהיא תכיר את המקצוע, תדע מה קורה בו פחות או יותר ואולי אפילו תבוא עם תחומי ידע משיקים ומשלימים למקצוע המדובר. מאוד חשוב לוודא שהמקצוע הזה מעניין אותה, שהיא אוהבת לחקור דברים חדשים ושיש לה המון מוטיבציה ללמוד אותו מקרוב. אם היא לא – אז היא לא מתאימה והחוסר הכרות שלה עם המקצוע יורגש בכל מילה ואות.

חפשי כימיה

אחד הדברים הכי קריטיים במציאת שותפה לדרך הוא הכימיה. מאוד חשוב שתהייה בינכן כימיה מעולה ולכן – למרות שמדובר בקהילה אונליין, חשוב לוודא שאתן משדרות על אותו הגל ושהיא מרגישה לך בבטן כאחת הנכונה. אני לא חושבת שזה טיפ ייחודי לניהול קהילה אבל לדעתי הוא סופר חשוב כשמדובר בקהילה ובחיבורים בין אנשים כי אם לא בינכן אז איך זה יקרה בתוך הקהילה עצמה?

ולמרות כל זה, אני רוצה להגיד שיש מקרים חריגים. כבר הכרתי מנהלים שהובילו קהילות לתפארת ולא היו חלק ממנה בשום צורה. אני חושבת שהם עשו את זה הכי טוב שאפשר בעיקר כי הם היו סקרנים והעזו לשים בסוף כל משפט שלהם סימן שאלה, ובעיקר הרשו לעצמם לא לדעת רוב הזמן. הכל עניין של גישה.

בהצלחה בחיפוש, במציאה ובהכשרה!33 צפיות

אולי יעניין אותך גם: