הפוסטים שיעשו לך סדר

ויעזרו לחבר אנשים

5 טיפים למנהלי קהילות עסקיות בתחילת הדרך


לפתוח קבוצה זה קל – פשוט לוחצים על הכפתור וממלאים את כל הפרטים... אבל השאלה היא איך מביאים אליה אנשים, מה אפשר לעשות כדי לגרום להם להיות פעילים ואיך הופכים אותה לקהילה? הנה 5 טיפים בסיסיים שיעזרו לכם לפתח קהילה עסקית טובה ומשמעותית בפייסבוק ובכלל.


באגטים

מה ההבדל בין הקבוצה ליתר הפלטפורמות שמפרסמים בהן את העסק?

נגיד ויש לי מאפיית בוטיק מגניבה ולמאפייה יש אתר אינטרנט, אינסטגרם ודף פייסבוק רשמי. בכל אחת מהפלטפורמות אני מעלה תוכן אחר: באינסטגרם תמונות מדוייקות וערוכות היטב, בדף הרשמי תוכן סיפורי ובאתר אני שמה רק פרטים ליצירת קשר ורכישה אונליין. כשאני מתחילה לחשוב על פתיחת קבוצה, אני מחוייבת לחשוב על הבידול שלה מיתר ערוצי השיווק שאני משתמשת בהם ולא רק זה – אני צריכה לזכור כל הזמן שבניגוד ליתר הערוצים, כאן מדובר בקשר דו כיווני. הפוקוס הוא לא על העסק אלא על קהל היעד. האנשים.

אז רגע לפני שאתם פותחים את הקבוצה – תעצרו לחשוב על האנשים האלו: מה הם היו רוצים לשמוע אתכם מספרים? מה בכם מעניין אותם? על מה הם היו רוצים לדבר בעצמם? ומה המרחב הטוב ביותר שתוכלו ליצור כדי שהם ירגישו בנוח להשתתף, לייצר ולצרוך תוכן? תזכרו - לא משנה מה אתם עושים: It's all about the people.

מה הנושא של הקבוצה?

בחירת הנושא של הקבוצה חייבת להיות קשורה לסעיף הקודם – למה שאנשים רוצים לשמוע עליו. למשל - במקרה של המאפייה המגניבה שלי, אני יכולה לחשוב על קבוצת מתכונים או אתגרי אפייה למתחילים ועוד נושאים קשורים אבל לאו דווקא כאלו שמתקשרים ישירות למכירות של העסק. הבחירה של הנושא תשקף את האפשרות לשיתוף מצד האנשים שבתוך הקהילה – אם אני ארצה לדבר רק על הלחם ש*אני* מכינה אז מה אנשים אחרים יכולים לעשות עם זה? ואיזו אינטראקציה יכולה להיווצר בתוך הקבוצה ששונה מדף רשמי? לעומת זאת – אם אני אפתח קבוצה לאתגרי אפייה למתחילים ואעלה שם אתגרים פעם בשבוע שאנשים יוכלו לנסות בבית ולשתף בהצלחות שלהם אז זה כבר משהו אחר לגמרי! דרך הפעילות הזו אפשר לייצר מעורבות אצל האנשים ולהצמיח אחלה קהילה.

אבל רגע. אם אפתח קבוצה לאתגרי אפייה ולא אפרסם את המוצרים שלי, איך זה עוזר לעסק שלי להתפתח? כאן מגיע עניין המיתוג. למשל - במקרה שנתתי אני ממתגת את המאפייה כעסק מקצועי, מגוון ויצירתי. אולי אני אפילו יכולה לקחת דוגמאות מתוך האתגרים ולייצר כל מיני מוצרים חדשים שיעזרו לי לשפר את העסק שלי ולהפוך אותו למותאם לקוחות. אולי בכל שבוע אמכור את אותו הלחם מהאתגר במחיר מוזל? אולי אתן שמות לאתגרים על שמות האנשים שלוקחים חלק באתגרים – מה שישים אותם בכותרות ויתן להם מוטיבציה להשתתף עוד? בקיצור, יש אינספור אפשרויות של דרכים להתפתחות שלא רק יעזרו לעסק אלא גם לאנשים שבתוך הקבוצה. וזה בדיוק מה שהופך את הקבוצה לקהילה!


לחם במאפייה

מי הם האנשים שלכם?

קהל היעד שלכם לא חייב להיות אותם האנשים שנמצאים בעמוד הרשמי או באינסטגרם. זה נכון שהרבה יותר קל לפנות אליהם כי הם קהל שכבר הצלחתם לאסוף, אבל זה לאו דווקא נכון. בקהילות, תמיד עדיף שיהיו מעט אנשים שמתאימים לנושא של הקבוצה מאשר המון אנשים שלא רלוונטיים בכלל. רוב הסיכויים שכבר בנקודת הפתיחה יש לכם את האנשים שלכם – 5, 10, 50, לא משנה כמה, שמתאימים בול לטייפקאסט של האנשים שמתאימים לקבוצה. הם האנשים שבאמת חשובים כשאתם עושים את הצעד של פתיחת קבוצה. דברו איתם על הרעיון ובקשו מהם להגיד לכם כל מה שהם חושבים עליו בפתיחות מוחלטת. זה עלול להעלות התנגדות מהחשש שהם יגנבו לכם את הרעיון (הם לא) או שיגידו לכם שהוא לא טוב, אבל תאמינו לי – עדיף שיגידו לכם שהוא לא טוב עכשיו כדי שתדייקו את עצמכם מאשר שתתחילו לרוץ סביב עצמכם ותהיו מתוסכלים ששום דבר לא הולך. אמרו לכם שזה רעיון לא טוב והחלטתם שאתם רוצים ללכת איתו בכל זאת? יופי! זו אחלה גושפנקא לרעיון שלכם, החוזק שלו והרצון שלכם לגרום לו לקרות.

איזה מרחב אתם רוצים ליצור?

בניגוד לעמוד רשמי, בו הכל חשוף לעיניי כל, בקבוצה אתם יכולים לבחור אחרת. במידה ובחרתם לפתוח קהילה בפייסבוק – יש לכם אפשרות להגדיר אותה כסודית, סגורה או פתוחה. הסבר קצר על ההבדלים: סודית – אי אפשר למצוא את הקבוצה בחיפוש ואי אפשר לראות מי בתוכה (אלא אם כן אתה חבר קבוצה). סגורה – אפשר למצוא אותה בחיפוש ולראות את המשתתפים בה אבל אי אפשר לראות את התכנים המפורסמים. פתוחה – אפשר למצוא אותה, לראות מי משתתף בה וגם לראות את כל מה שכתוב.

כל בחירה שתעשו אומרת משהו על המרחב שאתם רוצים ליצור. הדוגמא הכי פשוטה לזה מהיומיום זה מה קורה עם הדלת בבית שלכם – האם אתם אוהבים להשאיר אותה פתוחה לרווחה (רלוונטי לאנשי כפר בעיקר:)), להשאיר אותה סגורה אבל לא נעולה או לנעול אותה כל הזמן. כל החלטה כזו אומרת משהו על הבית שלכם ועל מי שמוזמן לתוכו. כנ"ל לגביי קהילה.

לפני שאתם עושים את הצעד ומגדירים את הקהילה שלכם כסודית, סגורה או פתוחה, אני ממליצה לכם לענות על כמה שאלות מכוונות: 1. מה מידת הפתיחות שחברי הקהילה יצטרכו כדי לשתף משהו אישי? 2. אם אתם הייתם מוזמנים להשתתף בקהילה, מה היה הכי נוח בשבילכם? 3. האם התוכן סודי? 4. באיזה קהילות אתם לוקחים חלק, מה ההגדרה שלהן ואיך זה עוזר/לא עוזר לכם להרגיש בנוח בתוכן?

אחרי שיהיו לכם התשובות האלו תוכלו לעשות החלטה טובה ומשמעותית.


מה הקשר בין הקבוצה למטרות העסקיות?

אני מאמינה שההשקעה בהקמת קהילה משתלמת אם אתם לא שוכחים לחבר בין המטרות העסקיות שלכם לנושא הקבוצה או האנשים שבתוכה. אם אני אזמין לקהילת האתגרים שלי רק אופים מצויינים אז שיתופי הפעולה שיווצרו בקבוצה לא יהיו כאלו שיעודדו את מכירת הלחמים במאפייה (כי הם אופים בעצמם, מה הם צריכים אותי?!), אלא כאלו שאולי יגדילו את המסחריות של העסק והרחבה שלו למקומות אחרים. אני צריכה לחשוב אם זה מה שאני רוצה ולכוון את כל הדרך שלי בהתאם למטרות העסקיות שלי: בטווח הקרוב והרחוק.

מה שלא יהיה – המטרות חייבות להתחבר לצורך של האנשים! לעולם הן לא יעמדו בפניי עצמן כערך עליון.

לסיכום

סיפרתי לכם על חמשת הטיפים הכי בסיסיים ומשמעותיים שתוכלו לקחת איתכם לתחילת הדרך: 1. יצירת ייחוד ובידול ביחס לשאר הפלטפורמות השיווקיות של העסק 2. בחירת נושא יצירתי שחושב קודם כל על האנשים ורק אחר כך על העסק 3. בדיקת קהל יעד ויצירת שיח על הרעיון 4. בדיקה של סוג המרחב הנדרש בשביל להניע את האנשים לפעולה 5. חיבור בין הקבוצה למטרות העסקיות

כל טיפ הוא עולם ומלואו והייתי יכולה לדבר עליו עוד שעות! מה שחשוב לזכור זה שבעולם החדש, האנשים (שהם אני ואתם) רוצים להרגיש ערך.

רוצים לדעת שנותנים להם משהו משמעותי שעוזר להם ומפתח אותם. אם תשימו את העקרון הזה בראש סדר העדיפויות של כל מהלך עסקי שאתם עושים – תגיעו למקום הנכון. רוצים עזרה בתהליך? מוזמנים לדבר איתי.

בהצלחה!

#בנייתקהילה #קהילהבפייסבוק #קהילהפייסבוק #קבוצהבפייסבוק #איךמקימיםקהילה #בנייתקהילהבפייסבוק #יצירתקהילה #טיפיםלניהולקהילה #טיפיםלהקמתקבוצה #טיפיםלהקמתקהילה #קהילות #קהילה #קהילהדיגיטלית #קהילהאונליין #איךמקימיםקהילהדיגיטלית #איךפותחיםקבוצהבפייסבוק

162 צפיות

אולי יעניין אותך גם: