הפוסטים שיעשו לך סדר

ויעזרו לחבר אנשים

איך אומרים לא ליוזמות מהקהילה


נגיד שאתם חלק מקהילה אונליין כלשהיא (למשל – מפריחי בועות הסבון) ונגיד שיש לכם רעיון מעולה לאירוע שמפריחים בו בועות סבון כמחאה על שינויי האקלים בארץ ישראל. איזה מרגש ומטורף הרעיון שלכם!

אתם מכינים את הרעיון, פורטים אותו לסעיפים ודרכי פעולה, מדברים עם חברה טובה מהקהילה שנראה לכם שיש בה את אותו החיידק החברתי/יזמי שיש בכם וביחד אתם יוצרים רעיון מפורט ומדוקדק שרק מחכה לקבל את הבמה שלו. אתם מדמיינים את ההצלחה המסחררת – את כל אנשי הקהילה מגיעים, מריעים, אומרים לכם שזה היה המפגש הכי טוב שהם היו בו ויאללה, תארגנו כבר את המפגש הבא! הבטן מתרגשת, אתם מתחילים לדבר עם כל מיני אנשים שאתם מכירים מתוך הקהילה והם מלהיבים אתכם אפילו עוד יותר וכל מה שנשאר זה לקבל את ה OK ממנהלי הקהילה.


אתם פונים אליהם בהודעה ארוכה וסופר מפורטת עם כל מה שחשבתם ובעיקר מלאת התלהבות, ואחרי 2 הודעות הם כותבים לכם "סליחה אבל זה לא מתאים לקהילה שלנו. תודה בכל מקרה!". רגע, מה? למה? איך יכול להיות? אני חלק מהקהילה והרעיון מתאים לי אז איך הוא לא מתאים לקהילה?

אז הנה הצד הפחות נעים בסיפור: כמו שזה מבאס לקבל "לא" זה גם ממש מבאס לתת אותו. וההנחה הגורפת שתמיד יש צד מאכזב וצד מאוכזב לא תמיד נכונה, במיוחד לא בקהילות. בתוך קהילות גם המנהל וגם המשתתף נמצאים באותו הצד בדיוק: הצד המאוכזב.

כמנהלת קהילה אני רוצה שכל המשתתפים בקהילות שלי יעופו עם הרעיונות שלהם, יקימו אירועים, יקדמו את המטרה המשותפת שלנו וכמה שיותר. זה ממש מאכזב להגיד "לא" למשתתף מתוך הקהילה כשהוא מגיע עם יוזמה, ולא פעם זה פוגש אכזבה גם מהצד הניהולי. למה אני כזו מבאסת? בטח עכשיו הוא לא ירצה לעשות כלום יותר. איזו פארטי פופר!

הקטע הוא שיש לי, כמנהלת קהילה, תפקיד מכריע בהשפעות של ה"לא" שלי ביחס למשתתפים בקהילה: מה שאני אגיד למשתתפים בתגובה לרעיון/אירוע או כל דבר אחר שמגיע כיוזמה עצמאית, ישפיע על ההשתתפות והמחוייבות של אותם המשתתפים בקבוצה בהמשך. איך אני אגיד לא ועדיין אצליח לשמור על אותו משתתף פעיל ושותף ואולי אפילו יוזם בכיוון אחר בקרוב?

הנה 5 כללי אצבע לסירוב ליוזמות של משתתפים מתוך הקהילה:

* מתאים למנהלי קהילות אבל לגמרי תופס גם בחיי היומיום.


  • תקשיבו: יכול להיות שאתם מכירים את אותו האחד שפונה אליכם כמישהו מציק או שכבר פנו אליכם באותו היום המוני אנשים עם הודעות ובקשות שכבר אין לכם כח לשמוע, ובכל זאת – תזכרו שכל אדם הוא אדם בפני עצמו. הוא לא יודע מה עברתם קודם לכן, הוא לא מבין מה זה אומר לנהל קהילה, הוא רק מבקש שתקשיבו לו. אז תקשיבו לו, תתעניינו, תשאלו שאלות שיעזרו לכם להבין מה הרעיון שלו. הוא חושב על הרעיון הזה כבר כמה שעות (במקרה הטוב) והוא אפילו הצליח למצוא אומץ לפנות אליכם – תנו לו את הקרדיט על זה! זה לא ברור מאליו.

  • תתחילו ממה ש-"כן": גם אם הרעיון ממש לא בכיוון של הקהילה והערכים שלה, וגם אם זה הדבר הכי הזוי EVER שהגיע אליכם – תעשו את המאמץ לחפש את מה שכן העיר אתכם. למשל, אם אתם מנהלים קהילת מפריחי בלונים ומישהו הציע להרים אירוע של בניית מריונטות, תתייחסו ליוזמה כיוזמה ותגידו שזה נשמע לכם סופר מגניב לבנות מריונטות. כי זה באמת מגניב! ושממש מעניין אתכם לשמוע מה אפשר לעשות עם המריונטות האלו, ורגע – אולי יש שוק שלם שמלא במריונטות? איזו חנות אינטרנטית שאפשר למכור בתוכה מריונטות בעבודת יד? מגניב לא? אז תתחילו עם מה שכן קיים, גם אם הוא לא קשור ישירות אליכם.

  • תלמדו להסביר את ה-"לא" שלכם: להגיד רק "זה לא מתאים לערכים של הקהילה" זה לא מספיק. תלמדו להסביר ולפרט מה הם הערכים האלו ולתת דוגמאות לאירועים שכן מתאימים / כבר קרו שיוכלו לתת לאותו האחד השראה לאירוע הבא. סתם "לא" זה מבאס. זה מה שמקביל באופליין לתשובה "כי ככה".

  • תגידו תודה מכל הלב: זה אולי נשמע לכם בנאלי אבל זה לא! תגידו תודה על הזמן שהם לקחו כדי לחשוב על העניין, לפרט אותו, להתלהב ממנו. ומעבר לזה תודה על זה שהם רוצים לקחת חלק בקהילה ושהם מרגישים חלק ממנה כי בסופו של דבר: רק מי שרוצה להיות חלק משקיע בזמן, ורק מי שמרגיש שהוא מקבל בחזרה ירצה לתת מעצמו. זה סימן ממש טוב בשבילכם על מידת המעורבות והמחוייבות שלו לקהילה, וכדאי שתראו לו כמה אתם שמחים מזה.


  • תזמינו אותו לדבר איתכם בנוגע לרעיונות אחרים: אחרי שכבר אמרתם לא, הסברתם אותו ואפילו אמרתם תודה – אל תשכחו להזמין את היזם הצעיר לנסות אתכם עם עוד רעיונות בעתיד. שלרגע לא ירפו ידיו! אתם הרי רוצים לעודד את הקהילה שלכם לצמוח בכוחות עצמה, ואתם ממש שמחים לתת מקום לכל אחד מהקהילה לעשות באופן עצמאי, אז תבהירו שממש תשמחו לשמוע את הרעיון הבא שיעלה ואולי אפילו תפנו אליו באופן אישי כשיעלה לכם רעיון שיזדקק מנהיג מהקהילה.

נשמע הגיוני, נכון?

יאללה, שיהיה בהצלחה ושנהייה לראש ושנגיד "כן" כמה שיותר. אמן.

#ניהולקהילה #אתגריםבניהולקהילה #מהזהניהולקהילה #לנהלקהילה #להגידלא #ללמודלהגידלא #טיפיםלניהולקהילה #טיפיםלקהילה #טיפיםלמנהלקהילה #מנהלתקהילה

39 צפיות

אולי יעניין אותך גם: