הפוסטים שיעשו לך סדר

ויעזרו לחבר אנשים

חמישה דברים שמגייסים מחפשים במנהלי קהילות


לאחרונה פונים אליי אנשים בבקשה להתייעץ על ניהול קהילה כמקצוע. הם רוצים לדעת איך מתחילים להתנסות בתחום ובעיקר – מה צריך לדעת כדי להיכנס לעבוד בתחום במשרה מלאה.

מכיוון והתחום מאוד רחב ודורש יכולות מגוונות כמו יכולות תקשורת מעולות, כתיבה, ניהול מדיה, חווית משתמש, תכנון ואסטרטגיה, יכולות ביצוע ועוד – קשה להגדיר באופן מוחלט את כל הידע הנדרש לתפקיד ואיפה אפשר ללמוד את כל זה בצורה מסודרת, אם בכלל.

כמי שמחפשת בעצמה כל הזמן משרות לניהול קהילה (כדי לשתף בניוזלטר שלי או סתם בשביל להתעדכן במה שקורה בחוץ), הבנתי שיש משהו מאוד משמעותי בקריאת המשרות האלו: הן עוזרות לי להבין מה צריך לדעת כדי להיות מנהלת קהילה טובה, או לפחות להבין איך תופסים את המקצוע הזה בארץ ובעיקר – בעולם.

אז זה מה שעשיתי: אספתי 45 משרות דרושים למנהלי קהילה בארץ ובעולם מהלינקדאין (רובן מהעולם – בארץ בקושי יש כאלו) ובדקתי מה הדרישות שחוזרות על עצמן במשרות באופן מובהק.


כשבחרתי את המשרות, השמטתי כאלו שהיה ברור שמדובר בניהול סושיאל או שילוב של קהילה וסושיאל ביחד, וניסיתי להתמקד במי שהגדיר את התפקיד כניהול קהילה בלבד. משם הגעתי לכמה מסקנות שאמנם אינן מבוססות מחקרית אבל אפשר ללמוד מהן הרבה.

אלו המסקנות שלי:

במקום השישי – תוכן / Content

מי מכם שמוביל קהילה בוודאי לא מתפלא לראות את היכולת לייצר תוכן כאחת מהדרישות הפופולאריות ביותר ממנהלי קהילות. תוכן טוב הוא הדבר הכי לוהט בשנים האחרונות והוא זה שאחראי ליצירת קשרים, להעברת אג'נדה ורעיונות, ולחיבור בין מותג לאנשים וההפך, בייחוד במדיות דיגיטליות. התוכן המצויין במשרות הם לא רק טקסטים אלא גם הרבה וידאו, מה שמראה על מגמה מעניינת בקהילות ובדרך "להגיע" אל ליבם של חברי הקהילה. טיפ למחפשי העבודה: אם אתם מחפשים משרה כמובילי קהילה וכתבתם בעבר בלוג או שיש לכם מאמרים מקצועיים – דעו שזה יתרון משמעותי והראו את התכנים האלו כחלק מקורות החיים שלכם. ואם אין לכם? זה הזמן להתחיל להתאמן:)

במקום החמישי – צוות / Team כשראיתי שהמקום החמישי והנכסף הגיע דווקא לצוות, הלכתי לבדוק לאיזה צוות הם מתכוונים והסתבר שהדבר שהכי חוזר על עצמו במשרות היא היכולת לעבוד עם הרבה צוותים בו זמנית ולשתף אותם בתוך הקהילה – בבנייה ובפיתוח.

אני יכולה לשתף מהניסיון האישי שלי שהקמת קהילה בצורה נקודתית, בלי לערב אנשי מפתח נוספים – בין אם הם מהארגון או בעלי עניין, יכולה להיות קטסטורפה רצינית. כשמדובר בעבודה במשרה מלאה בתוך ארגון אז אפילו פי כמה: אי אפשר להקים קהילה לבד. קהילה שמוקמת על ידי בנאדם אחד או אפילו צוות מצומצם - לא תוכל לגעת בכל הרבדים האנושיים שרלוונטיים אליה. אפשר להוביל אותה לכיוון מסויים אבל הכי חשוב זה לדעת איך לשלב אנשים בתוך הניווט ולעזור להם ללמוד ממנה (אם מדובר בצוות השיווק, למשל) או לתרום לה (אם מדובר בשירות לקוחות, למשל).

במשרות דיברו גם לא מעט על מחלקת המכירות ובטח שזה לא סתם – הרי התוצאות אמורות להתבטא בסופו של דבר במכירות (אם זה מוצר או שירות) וצריך למצוא דרך למדוד את זה בצורה הטובה ביותר ולהבין איך הקהילה משפיעה על הרווח.

טיפ למחפשי העבודה:

אם יש לכם ניסיון בעבודה בשיתוף פעולה עם כמה מחלקות או שהובלתם פרוייקט ששילב בתוכו ארגונים שונים – ציינו זאת בקורות חיים והסבירו למה אתם יודעים לעשות את זה טוב. ואם תגיעו לראיון פרונטלי, אל תשכחו לתת טיפים שימושיים שעזרו לכם לעשות את זה מעולה ושירשימו את הצד השני.


במקום הרביעי – ניסיון / Experience אין זה מפתיע שניסיון הוא אחד מהדברים שחזר כמעט בכל משרת דרושים (ולא, זה לא נלקח מכותרת הדרישות, דאגתי למחוק את כולן:)), ולא רק במשרות מתקדמות אלא גם בג'וניור.

זה מזכיר לי שיחה ישנה עם אחי הגדול ששאל אותי למה אני מתנדבת לנהל קהילות שדורשות ממני כל כך הרבה זמן והשקעה כל יום. זה היה ממש בתחילת הדרך שלי, כשעוד הייתי סטודנטית, ואמרתי לו שזה עושה לי טוב ותורם בכל מיני דרכים שאינם כסף – אני מכירה אנשים חדשים, אני צוברת ניסיון, אני מכירה את האיזור בו אני גרה (זו הייתה קהילה מקומית – השוות של פרדס חנה-כרכור) ואחרי שנתיים של התנסות – גם נתן לי את האפשרות לצאת לדרך כעצמאית בתחום. אז אם אתם מחפשים עבודה כמנהלי קהילה ועדיין לא עשיתם את זה בעבר, צאו להתנסות בזה! למה אתם מחכים?

ויותר חשוב מלהראות ניסיון בקורות חיים - רכישת ניסיון פרקטי יעזור לכם להבין אתם באמת רוצים לעסוק בזה. זו אחלה מסננת בשבילכם לפני חיפוש עבודה וכניסה לתפקיד באופן רשמי.

ככה עושים את זה:

חפשו קהילה שאתם אוהבים, תהיו פעילים בה, תביעו נכונות להרים אירועים וליצור פינות/תוכן משמעותי, ובהמשך – גם תציעו את עצמכם לניהול ועזרה בשוטף. לפעמים תוכלו להתחיל מתפקידים קטנים כמו ניטור קבוצת אונליין אבל אפשר להתקדם משם בקלות אם תתחברו לתפקיד ולמובילים הקיימים.

במקום השלישי – מדיה חברתית / Social Media כמו שכתבתי בתחילת הפוסט, כשאספתי משרות דרושים סיננתי את אלו שנתנו כותרת שמשלבת במשרה ניהול קהילה ומדיה חברתית, אבל מסתבר שזה לא באמת משנה וגם כשמדובר בניהול קהילה – קיימת דרישה ברורה וחזקה להתמצא ברשתות החברתיות.

אבל, הנה הפתעה: כשבדקתי לאיזה סוג של מדיה חברתית הם מתייחסים, גיליתי שההתייחסות היא לאו דווקא במובן של ניהול עמודי פייסבוק והקמת קמפיינים, אלא בעיקר מהמובן של הכרות עם מובילי דעה, יכולת לחפש אנשים ולייצר קשרים. זאת אומרת שזה לא מספיק לנהל קהילה אלא צריך ממש לדעת להפיק קשרים משמעותיים כתוצאה מהשימוש ברשת החברתית, מה שישפיע גם על התפתחות וגדילת הקהילה והארגון שמאחוריה.

מעניין לראות שיש התייחסות ספציפית להכרות עם מובילי דעה ברשתות החברתיות, שזו ללא ספק אחת הדרכים המובילות היום לשווק ולהגיע לקהל רחב..

טיפ למחפשי עבודה:

אם יש לכם ניסיון ביצירת שיתופי פעולה טובים בין מותג למוצר או בין מוביל דעה לקמפיין כלשהו (גם אם המטרה חברתית וללא מטרות רווח), ציינו את התוצאות שלו ואת היכולת שלכם להגיע אליהם מלכתחילה.

במקום השני – ניהול / Manage

ניהול קהילה הוא ניהול לכל דבר – צריך לדעת לנהל אנשים, לנהל תוכנית אסטרטגית, לנהל תוכן ועוד, ובכל המשרות ציינו יכולות ניהול כיתרון משמעותי בתפקיד, מה שלא מפתיע אותי בכלל.

אם יש לכם ניסיון ניהולי, ולו הקטן ביותר, אל תתביישו להציג אותו בקורות החיים כי זה ללא ספק ייתן לכם בוסט ביחס לאנשים שאין להם את היתרון הזה. ואם אין לכם את הניסיון הזה, לכו להשיג אותו!

אני, למשל, לקחתי על עצמי להוביל קהילת מתנדבות בקהילת אנשי העולם החדש, כדי להתנסות ולהבין איך עושים את זה טוב, וגם זה אחרי שכבר התנסיתי בהובלת מובילות קהילת השוות למעלה משנה.

היום יש לי ים של ניסיון לשתף והפרקטיקות שאני יכולה לעבוד איתן בהובלה הן הרבה יותר מגוונות ומקצועיות ממי שלעולם לא ניסה אותן בשטח. זה נכון שיש הבדל בין ניהול מתנדבים וניהול אנשים בפועל, אבל זה עדיין מראה על יכולת וניסיון וזה מה שחשוב. זוכרים את המקום השלישי?

טיפ למחפשי עבודה:

אם יש לכם ניסיון בניהול, אל תכתבו רק ניהול של אנשים אלא תפרטו מה עשיתם כדי לגרום להם לזוז, לייצר שיתוף פעולה בין המתנדבים/עובדים/מחלקות וכל אלו ביחס למטרות של הארגון. שלושת הדברים האלו הם לגמרי השילוש הקדוש (לדעתי).

אלו היו חמשת הדברים שחזרו על עצמם בכל משרות הדרושים לניהול קהילה, ואם אתם חוששים ששכחתי את המקום הראשון אז אל דאגה – זה בכוונה: המקום הראשון הוא קהילה ונראה לי שאין צורך להרחיב עוד לגביו:)

ומה אם אתם עצמאיים בתחום? חשבתי גם עליכם:

ב06/09 אני מעבירה סדנה של שעתיים על ניהול קהילה כמקצוע. המפגש מיועד לאנשים שכבר עכשיו מנהלים קהילה והיו רוצים לבנות לעצמם מקצוע כעצמאיים, או שהם כבר עכשיו עצמאיים בתחום ושיש להם מה לתרום בתחום. נדבר על: - מה אפשר להציע כמובילי קהילות כעצמאיים? - סוגי התמחור השונים - איך מוצאים לקוחות ומי הם בכלל? - טיפים שימושיים מאוד לתחילת הדרך או בקיצור: יום חמישי, ה-06/09, מ-19:00 באברהם הוסטל, תל אביב.

עלויות: 50 ש"ח עם אפשרות לביטול או 40 ש"ח למי שלא אכפת לו להתחייב :) כאן נרשמים ומשלמים

#ניהולקהילה #טיפיםלניהולקהילה #דרושים #ניהולקהילהמשרות #משרותדרושיםניהולקהילה #קהילהדרושים #חיפושעבודהבקהילה #קהילהחיפושעבודה #מהזהניהולקהילה #עבודהבקהילה #לנהלקהילה

116 צפיות

אולי יעניין אותך גם: