הפוסטים שיעשו לך סדר

ויעזרו לחבר אנשים

מה אתם יותר - עכבישים או עצים?


אחד הדברים הכי חשובים שעכביש עושה כדי לשרוד (חוץ מלהפחיד אנשים), הוא לטוות קורים לרשת ללכידת הטרף שלו. כדי להצליח לטוות את הרשת – העכביש לא צריך אף אחד איתו. הוא עושה את כל העבודה בעצמו.


לעומתם – העצים. גם אם הם חלק מיער שלם בו כל עץ עומד בודד, מסתבר שכולם מחוברים ברשת תקשורת פטרייתית תת קרקעית שעוזרת להם להתקיים: הם מאותתים אחד לשני על שינויי אקלים, להזהיר ממחלות ולחלוק משאבים כמו חנקן (המחקר של סוזן סימרד).

מתוך כל העצים ישנם עצי אם – Mother Tree. עצים עתיקים שמשמשים כ-HUB לעצים הצעירים והזרעים שרק עכשיו נבטים, ותפקידם לשלוח חנקן דרך הרשת הפטרייתית שעוזר לכל הצמחים הצעירים לקיים פוטוסינתזה, להיות יותר חזקים ולצמוח.

יותר מזה - כל עץ עתיק ששולח חנקן מתעדף במשלוח את ה"ילדים" שלו ואלו מקבלים יותר תמיכה מאחרים. כך שהוא לא דואג לכולם באותה המידה אלא ממש מעדיף מבחינה גנטית את אלו שהיה רוצה לראות חזקים יותר מכולם.

איך זה קשור לקהילה ולמובילים אותה?

ברור לכולנו שקהילה היא רשת של עצים: הרבה פרטים קטנים שעושים מאמץ אדיר כדי לחיות יותר טוב, לשפר את הקשרים ולהנות מהתוצרים המשותפים ביחד. אבל התפקיד אותו נעשה – כמובילים שלה – אינו ברור מאליו ובו אנחנו יכולים לשחק: להיות לפעמים עכביש (עובדים לבד) ולפעמים Mother Tree.

אני נפגשת בחיי העצמאיים עם הרבה אנשים שרוצים ללמוד לנהל קהילות, והרבה פעמים זה מתוך תחושת יכולת אינסופית לקבל באדג' Admin או כח למחוק פוסטים, ולכולם אני אומרת שוב ושוב: קהילה היא לא היכולת לשלוט באנשים.

קהילה (ובטח שדיגיטלית) היא פלטפורמה שמאפשרת לאנשים לשתף אחד עם השנייה את הידע, הכח וההזדמנויות הכי טובות שיש לכל אחד/ת בנפרד, כך שהכח המשותף יהיה הרבה יותר חזק וייצור איכות חיים חדשה לכל המשתתפים בה. אנחנו – כמובילים – צריכים ללמוד לייצר את הפלטפורמה הזו בשבילם, לטפח את האנשים המתאימים ולהזרים אליהם כל הזמן את המשאבים הנחוצים.

אנחנו צריכים להיות Mother Tree.

***

תודה לבן מורג על רעיון העכביש, ולליאור פרנקל על המידע על העצים. שניהם – Mother Tree בשבילי.

#Mothertree #ניהולקהילה #טיפיםלניהולקהילה #מנהלתקהילה #מאמרדעהקהילה #דעהעלקהילה #מוביליקהילה #להובילקהילה #רשתפטרייתית #סוזןסימרד #רשתתקשורתקרקעית #תקשורתקרקעית

49 צפיות

אולי יעניין אותך גם: