הפוסטים שיעשו לך סדר

ויעזרו לחבר אנשים

טיפים לגיוס מתנדבים לניהול קהילה דיגיטלית


תחילת דרכי כמנהלת קהילות התקיימה בהתנדבות בקהילת השוות. לא קיבלתי עליה תמורה כספית אבל ראיתי בעשייה תמורה גבוהה בהרבה תחומים אחרים: חיבור למקום בו אני גרה, היכרות עם נשים מקומיות, מיתוג עצמי ולמידה של מקצוע חדש.

הפורמט הזה – של התנדבות ולמידה במקביל - מקובל ועובד בהרבה תחומים, לא רק בקהילות, ולדעתי הוא רלוונטי ומשמעותי הרבה יותר ממה שאנשים מבינים: התנדבות בתחום מקצועי נותנת כלים להתפתחות אישית ומקצועית דרך הפרקטיקה והעשייה האמיתית.

כשראיינו את דן אריאלי לפרוייקט "ללמוד או לא" הוא דיבר על הנושא הזה בדיוק ואמר שלדעתו הדרך הכי טובה ללמוד היא על ידי עשייה בפועל במקביל ללימודים ולא רק כשמסיימים. העשייה הזו הופכת בוגר לימודים ממישהו עם תעודה למישהו עם תעודה וניסיון, מה שנותן לו יתרון משמעותי בתחום בו הוא רוצה להשתלב.

גם ניהול קהילה, שהוא מקצוע מאוד חדש ומתפתח, דורש התנסות וצלילה לתוך עובי הקורה של התפקיד. אפשר ללמוד הרבה דברים בתיאוריה אבל ברגע האמת שום תיאוריה לא תעזור. בדיוק בגלל זה אני בעד פשוט לעשות - גם אם בהתנדבות. השאלה היא איך זה עובד מהצד השני: איך מגייסים לתפקיד ההתנדבותי הזה אנשים טובים, שיהיו באותו "הראש" ויוכלו גם לתרום לקהילה אבל גם להיתרם ממנה? אספתי כמה שאלות חשובות ונושאים שכדאי לחשוב עליהם ממבט-על וכתבתי מס' מילים על כל אחת כדי להסביר איך אני מסתכלת עליהן. אם יש לכם שאלות בעניין או שתרצו שאעזור לכם לחשוב על התלבטות מסויימת – אתם מוזמנים לפנות אליי ואשמח לעזור.


  • מה כל אחד מהצדדים (מתנדבים-מייסדים) מצפה לקבל? אחד השלבים הכי קריטיים לדעתי הוא השלב בו כל אחד מספר מה הוא מצפה לקבל מהקהילה ואיך הצד השני יכול לעזור לו. הייתי קוראת לו גם שלב הערך. למשל – אם אני נכנסת לנהל קהילה שמרכזת אנשי חינוך והמטרה שלי היא ללמוד מקצוע חדש ולשלב את התואר החינוכי שלי בתוכו, אז רצוי שאדבר על למידה של מקצוע חדש, רצון להוביל אירועים שקשורים לתחום אותו למדתי ואולי שימוש במשאבי הקהילה כדי למתג את עצמי בתחום הספציפי הזה. מהצד השני – יכול להיות שהמייסדים של הקהילה ירצו לבקש ממני להוציא לאור לפחות אירוע אחד בחודש ולהקים קבוצת מיקוד של אנשים סופר-מעורבים. תיאום הציפיות משני הצדדים עושה סדר באינטרסים (שתמיד קיימים, לא משנה מה) ואפילו הופך את ההתנדבות להרבה יותר משמעותית וטובה – כזו שמגיעה עם ערך מוסף משמעותי לחיים. אני בעד להפוך את התהליך הזה למשמעותי, מחבר ומדיד (כמו כמות אירועים, הקמת קבוצת מיקוד וכו') ולבדוק התקדמות לאורך זמן שיוגדר מראש.

  • כמה זמן הם יכולים להשקיע בקהילה ביום/שבוע/חודש? המשאב הכי חשוב ביקום ומה שיהיה הדבר הראשון שהמתנדבים יסכימו לתת מעצמם לטובת הקהילה זה זמן. הבנה של כמות הזמן שתידרש ממי שיירצה להוביל את הקהילה הוא קריטי ומשמעותי כדי למנוע אי נעימויות. למשל: אם אני מתחילה עבודה חדשה בעוד שבועיים, אז כנראה שעות הפנאי שלי יצטמצמו משמעותית בקרוב ולא תהייה לי ברירה אלא להשקיע יותר בדברים אחרים. המודעות לצמצום והשיחה על הזמן מונעת אי נעימויות ומאפשרת לבנות תוכנית גיבוי והיערכות בהתאם. כשאתם מדברים עם מתנדבים פוטנציאליים או אפילו עם מתנדבים קיימים – אל תשכחו לשאול אותם כמה זמן הם מוכנים לתרום, מה החלוקה שלו לאורך השבוע ואם יש דרך שתוכלו לעזור להם ולזמן להיות מנוהלים יותר טוב (לדוגמא – חלוקה לימים, אחריות על תפקידים ספציפיים וכו').

  • תיאום ציפיות לגביי הבעלות על הקהילה/מותג ושימוש מסחרי בשם שלה הסעיף הזה הוא ה"הסכם ממון" של הקהילות, ולפעמים ממש לא כיף לדבר עליו מראש כי הוא מביא איתו לא מעט שאלות ותהיות... אבל היי, שאלות ותהיות זה טוב! אל תפחדו מהם. כשהקמתם קהילה נתתם לה שם ויצרתם, בעצם, נכס דיגיטלי. הנכס הזה יכול ברגע להיעלם אם תעשו בו שימוש לא חוקי או שמישהו פשוט ייקח לכם אותו... וכבר קרו דברים מעולם. אז העצה הכי טובה שלי אליכם היא לכתוב הסכם (רצוי עם עו"ד) שמבהיר את מעמד כל אחד מהצדדים ומסתכל ממבט-על על הקהילה כנכס לכל דבר. כנ"ל לגביי השם של הקהילה – אם יש לכם שם מקורי ולא סתם "נשים מדברות" (אין לי מושג אם יש קהילה כזו בכלל...) אז ייתכן וכדאי להבהיר בהסכם שגם שימוש בשם ייעשה אך ורק כל עוד הוא קשור לקהילה הספציפית הזו וכו' וכו'. שני הדברים האלו יכולים להיות מטופלים גם בדיעבד ולאחר כניסה לתפקיד התנדבותי, אבל זה בוודאות יציף הרבה יותר בעיות והתנגחויות מאשר אם זה קרה מראש. חשוב לי להגיד – אני לא עורכת דין (תודה לאל) אז אני לא מכירה את כל החוקים, אבל חשוב לדעת שיש כאלו ולדמיין מצבים גרועים כדי לתת להם פתרונות מראש.

  • מה החוזקות של המתנדבים? אין דבר יותר מתסכל מלהגיע להתנדבות חדשה ולהתעסק בתחום שכל קשר בינו ובין המתנדב הוא מקרי לחלוטין. בעיקר בגלל שמדובר בתפקיד התנדבותי וחשוב לתת בו המון ערך לכל הצדדים – צריך לבדוק לעומק מה הדברים המשמעותיים שהופכים את המתנדבים לשמחים, שהם מרגישים בהם בבית, ועם החוזקות האלו לעבוד (כמובן ביחס למטרות הקהילה והצרכים שלה). בירור של החוזקות יכול לבהר מטרות שונות ולפעמים צרכים שאינם נפגשים. גם את זה חשוב לדעת!

  • מה האנרגיה איתם הם באים להתנדבות הזו? זה נשמע קצת "היפי" אבל אני נשבעת שזה חשוב: האנרגיה איתה המתנדבים מגיעים לנהל את הקהילה היא זו שתכתיב את תחילת הדרך, את האינטראקציה עם המשתתפים ואנשי הצוות, ואפילו תגדיר את הנושאים בהם יתמקדו. תשאלו אותם מה מניע אותם להצטרף ותקראו בין המילים ובשפת גוף את הדברים שמלהיבים אותם. שאלות שאפשר לשאול כדוגמא: * מה גורם לך לרצות להצטרף לניהול? * מה מלהיב אותך בקהילה? * מה השאיפות שלך ואיך את רואה את הקהילה מתפתחת?

  • איך הם רואים את הקהילה? הצטרפות של משתתף מתוך הקהילה לצוות ההובלה היא הזדמנות מעולה להבין איך המשתתפים בקהילה רואים אותה ומה נקודות החולשה שלה. השלב הזה יכול לתת בוסט רציני לקהילה כי יש בו המון הבנה והתפקחות כלפיי המצב הקיים, ובתקווה גם שינוי ממשי שיגיע עם המתנדבים החדשים. רק הערה קטנה – תהיו מוכנים לשמוע הכל ותתעקשו שיגידו גם דברים רעים... המטרה היא לא לטפוח לכם על השכמה!

  • מה רמת ההתבטאות שלהם בכתב? | שאלת בונוס אם הקהילה שלכם מנוהלת בדיגיטל, חשוב מאוד מאוד מאוד לוודא שהמתנדבים יודעים להתבטא בכתב: שהם יודעים להעביר מסר במשפט ברור, לנסח רצונות ולפתור ויכוחים בטקסטים קצרים וברורים. אני לא חושבת שאלה דברים בלתי ניתנים ללמידה אז אם יש לכם הזדמנות ופנאי ללמד אותם את הכל – אתם יכולים לוותר על השאלה הזו... אבל אם אין לכם זמן – רגע הגילוי יכול להיות ממש מתסכל.

כל אחת מהשאלות האלו מביאה איתה עולם ומלואו, ומשקפת פעולות הכנה טובות שאתם עושים בתוך הקהילה שלכם לקראת צמיחה. אחד היתרונות המשמעותיים של תהליך הגיוס הוא המיקוד שתרגישו שקורה תוך כדי תנועה ואת זה שהצוות ייבנה בצורה הרבה יותר מבוססת ובטוחה.

יש לכם שאלות? טיפים נוספים? לבטים שהייתם רוצים שאכתוב עליהם בעתיד? כתבו לי בתגובות או במייל.

#מתנדביםלניהולקהילה #ניהולקהילה #טיפיםלניהולקהילה #טיפיםלהקמתקהילה #טיפיםלמנהלקהילה #טיפיםלקהילה #טיפיםלהקמתקבוצה #קהילות #הובלתקהילות #מתנדבים #להתנדב #התנדבות #ניהולהתנדבותי #מקוםהתנדבות #קהילותפייסבוק #לנהלקבוצתפייסבוק #קבוצתפייסבוקלעסק

80 צפיות

אולי יעניין אותך גם: